יום חמישי, 21 בנובמבר 2013

חנוכה-חודש כסלו


חנוכה- חודש כסלו

 

חנוכה בן שמונה ימים. יחיד בין חגי ישראל. שהרי חול המועד הוא בן ששה ימים. בסוכות השביעי- הושענא רבבה והשמיני- עצרת. ובפסח השביעי חג ובהמשך בא העומר המסתיים בשבועות.

שמונה ימים ממש חידוש. שהרי ברית מילה בשמונה ימים. מספר שמונה משתייך לעל טבעי, לנס. חנוכה כולו נס, נס הנצחונות של מעטים מול רבים וחזקים, נס פח השמן, נס טיהור המקדש, נס המלכות וחידוש הכהונה.

חנוכה הוא הנצחון של הרצון האנושי תחת ההשגחה האלוקית. החשמונאים פועלים באמונה אדירה מול כוחות אימים ומנצחים. פחות ממאתיים שנה לפני החורבן. תקופה שבה נגזר על החורבן. תקופה של התבוללות גדולה, של התיוונות, ובכל זאת החשמונאים מצליחים לבלום את הידרדרות ולהביא טיהור המקדש וחידוש הכהונה ומלכות.

כל זה ניצחון של כח הרצון האנושי מול הגזירה. אומנם זה רק למאתיים שנה ורק בתקופת בני מתתיהו. אחריהם ההידרדרות ממשיכה. ובכל זאת זכינו בזכותם לניצנוץ מתחדש של הישועה.

זאת חשיבותו של חנוכה לעולם, כיוון בשום אומה אין לך ניצחון האנושי מול הגורל. חשוב לציין כי זה קורה תוך חפוי ההשגחה. לא בכפירה חלילה אלא בתפילה ואמונה והשתדלות אדירה. זה חידוש עולמי. כי בעולם היווני נופלים תחת הגורל או נופלים במרד של כפירה..

כאן בזכות האמונה והתפילה וההשתדלות ההשגחה מסייעת בידם לבלום את החורבן ל200 שנה.

לתקופתנו המחדשת את תולדות ישראל בארצו, אור החנוכה מאיר, למרות שהגאולה העכשוית אינה תלויה בגואל אחד. והמנהיגים שהתחברו לגאולה העכשוית אינם  מכח האמונה.

יהי רצון שנר החנוכה יאיר את דרכינו.

 

חידוש:

בכח ההתישבות בבית תחגלה על פני יריחו, הרב ד"ר חגי בן ארצי חשף שבספר הקדמוניות של יוספיוס  פלביוס הקרב האחרון  של יונתן בבקעת הירדן מתרחש בבית חגלה בנצחון מכריע.

ובכן בית חגלה קשורה לחנוכה.

 

בשמחה

ארנה

 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה